Ana Sayfa
Soy Ağacı
Duyurular
Hikayeler
Albüm
Üye Özel Bölümü
Misafir
Kullanıcı Kodu

Şifre
Üye Olmak İstiyorum
Anne BabaAbdulhamid Seydavî
Kendisi Eşi

Abdulkadir Seydavî

Çocukları :

Hayrettin SERİN
Bay Abdulkadir Seydavî.
Baba adı : Abdulhamid Seydavî,
.

<%@ Page Language="vb" AutoEventWireup="false" Codebehind="index.aspx.vb" Inherits="www.saydan.net.index5"%> index

Abdulkadir Seydavî

Seydavî Kardeşlerin Mersin'e yerleşme maceralarını Haci Ali Seydavî'nin bölümünde değinmiştik. Abbulkadir onun küçüğüdür.

Hayırsever, zengin ve sevilen bir insandır. Ramazan aylarında 30 gün süre ile kazanlar kaynar fakirler doyurulur hayırlar yaptırır.Mersin halkı onu yaptığı hayır işleriyle hatırlar. bu zat 1900-1905 yılları arasında Mersin Belediye Başkanlığı yapar. Başkanlığı sırasında hükümet binası, hapishane ve kendi arsası üzerine Yeni Cami inşaatını tamamen kendi imkanlarıyla yapar ve Mersin halkına hediye eder. Kendi arazisi üzerine tamamen kendi imkanlarıyla yaptırdığı bu camiye kendi adını vermeyişiyle ne kadar mütevazi bir kişilik olduğunu anlamak mümkündür. Benzer şekilde Mersin'in meşhur hükümet konağının yapımında da yine Abdulkadir efendi önayak olduğu bilinmektedir.

Abdulkadir Seydavi kendi payına düşen miktarla gayrimenkul alır,ziraat ve ticaret ile uğraşırdı. O yıllarda narenciye bilinmediği için sebze ve diğer zirai ürünler yetiştirmiş. Toros Otelinin , Cemak pasajı ve işhanının yerleri zamanında Abdulkadir efendiye aitti. Şimdiki Carrefour mağazasının yeri ve civarları bahçeleri idi. Şimdi torunlarından Hasan Serin hala ziraat işlerine devam etmektedir.