Ana Sayfa
Soy Ağacı
Duyurular
Hikayeler
Albüm
Üye Özel Bölümü
Misafir
Kullanıcı Kodu

Şifre
Üye Olmak İstiyorum
Anne BabaAbdulhamid Seydavî
Kendisi Eşi

Hacı Ali Seydavî

Çocukları :

Mehmet SAYDAN Mustafa SAYDAN İsmail SAYDAN Şükriye Demir
Bay Hacı Ali Seydavî.
? doğumlu.
Baba adı : Abdulhamid Seydavî,
.

<%@ Page Language="vb" AutoEventWireup="false" Codebehind="index.aspx.vb" Inherits="www.saydan.net.index4"%> index

Hacı Ali Seydavî

1860-70 li yıllarda zaten Osmanlı toprağı olan SAYDA da yaşayan kardeşlerin en büyüğüdür.

Süveyş Kanalının inşaası esnasında ihtiyaç duyulan sedir(katran) kerestesinin Mersin Toros dağlarından Mısır'a kendisi ve kardeşlerine ait olan gemilerle nakliyatı işini gerçekleştirmektedir. Kereste yükü ile giden gemi dönüşte Mersinde satılabileceğini düşündükleri emteayı getirmekte aynı esnada da ticarette yapmaktadırlar.(tuz, çömlek v.s.)

Çömlek getirdikleri bir seferde malın satılması uzun sürer. Küçük kardeşler Abdulkadir ve Abdurrahman, ağabeylerine "sen burada malın başında kal biz gidip gelelim" derler ve ailenin ilk Mersin ikameti gerçekleşir.

O yıllarda mersin küçük bir köy ama gayrimüslimlerin de ticaret yaptıkları çukurovanın dış dünyaya kapısını araladığı bir iskeleye sahiptir.Çömlek tezgahının başında bekleyen Hacı Ali Seydavi ticaret esnasında ahali ile tanışır kaynaşır. Artık Seydavîlerin Mersin günleri başlamıştır. O yıllarda zaten Osmanlı şehri olan Sayda ve Mersin birbirlerine çok benzemektedir.Sayda'dan geldikleri için arapça Sayda'dan gelenler manasında SEYDAVİ'ler lakabıyla anılmaya başlarlar.

Tezgahın etrafı kısa sürede şerbetçi, çaycı, kasap, berber v.b.esnafla zenginleşir. Mekan iskele civarıdır. Zamanla çarşı halini alır ve gümrük iskelesininde içinde bulunan bu yer Gümrük Meydanı olur.

Seydavîler, gittikçe buralara alışırlar ve yerleşik düzene geçerler. 3 kardeş biraraya gelir ve durum değerlendirmesi yaparlar.Artık burada yaşayacaklardır. kazandıklarını ortaya koyarlar ve bölüşürler.Yollar ayrılır herkes kendi yolunu çizer.

Hacı Ali Seydavî daha sonra Mustafa Saydan ve Oğulları Koll.Şti.adını alacak ve SKF rulmanlarının distribitörlüğünü yapacak olan firma faaliyetlerine başlar.Oğulları Mehmet,Mustafa ve İsmail ile birlikte ticarata devam ederler. Şu anda da Mustafa Saydan'ın torun çocukları sanayi sitesinde faaliyettedir.