Ana Sayfa
Soy Ağacı
Duyurular
Hikayeler
Albüm
Üye Özel Bölümü
Misafir
Kullanıcı Kodu

Şifre
Üye Olmak İstiyorum
Önceki Hikaye Sonraki Hikaye
<%@ Page Language="vb" AutoEventWireup="false" Codebehind="index.aspx.vb" Inherits="www.saydan.net.index6"%> index

Abdurrahman Seydavî

Seydavîlerin önceki hikayelerinden Hacı Ali Seydavî'nin ve Abdulkadir Seydavî'nin bölümlerinde biraz bahsetmiştik. Burada da dördüncü kardeş Abdurrahman Seydavî'den bahsedeceğiz.

Malların kardeşler arasında bölüşülüp herkes kendi yoluna gittiği zamanda Abdurrahman seydavî diğerlerinden ayrı bir baş çekmiş. Zira Mersin'e fazla alışamamış. Kardeşlerine "burası küffar yatağı ,sıtma ve sıcak memleketi" diyerek hakkına düşen meblağı alarak Mersin'i terketmiş.

Erdemli'ye bağlı Köypınarı, Kösbucağı ile Silifkeye bağlı Sarıaydın köylerinden birer izdivaç yaparak 3. hanımı Sultan ile birlikte hayatının geri kalan bölümünü bugünkü Lemas deresinin doğduğu yer olan Sarıaydın'da geçirmiştir.

O bölgedeki en geniş arsaların sahibi olmuş, bolluk ve bereket içinde vefat etmiştir.

Abdurrahman Seydavî, anladığımız kadarıyla mala mülke fazla değer vermeyen, zahit kişilikli bir şahıs. Bu sebeple şehir hayatına ve lükse fazla ehemmiyet vermemiş, çocuklarını da buna göre yetiştirmiş. daha sonraki dönemde bu malların elden çıkmasında sanırım bunun önemli bir sebebi var.

Daha sonraları ülkede yaşanan sıkıntılar, savaşlar, kıtlıklar derken Abdurrahman Seydavînin çocuklarının kimi kırılmış, kimi de hayat mücadelesi ile sahip olduklarını da kaybetmiş. Kadastro çalışmaları esnasında Adburrahman Seydavî'nin soyundan gelenlerin hiçbiri babadan kalan bu malllara sahip çıkamamış ve bu malların büyük çoğunluğu ya o bölgede yaşayan köylülere ya da hazineye devredilmiş.

Burada bir vakıa'ya da parmak basmak gerekiyor. Seydavî'ler Arap asıllı ve asalet kavramına fazla değer veriyor olmalarından ötürü, Türkmen gelin almaya tepki göstermişler. Abdurrahman Seydavî'nin karılarının tümünün Türkmen olması sebebiyle, diğer aile bireyleri tarafından dışlanmış. Bir zamandan sonra Mersin'de birbirleriyle neredeyse hiç görüşmeyen iki Saydan topluluğu ortaya çıkmış. Saydan ailesinin dağınıklığına büyük oranda bunun sebep olduğunu şahsen düşünmeden edemiyorum.

Önceki Hikaye Sonraki Hikaye